Začnu tím, že mi koncem minulého týdne došel domácí pleťový krém a zrovna jsem neměla čas uvařit si nový. Pár dní jsem se mazala krémy z drogerií, které jsem syslila v koupelně z dřívějších dob a najednou jsem byla nervózní z chemických vůní, na pleti mi vyskákala krupice a vůbec… Jsem ráda, že už poslední zbytky letěly pryč. Léta na sebe patláme chemii, pleť si časem zvykne a příjem nebezpečných látek často přestane vnímat. Ale jen do doby, než si organizmus řekne DOST! A ukáže, jak se k němu máme chovat a čím ho zásobovat vně i zevnitř. Je jedno, jestli se spustí ekzém, lupy, jsme podráždění nebo se dokonce ozve nějaké závažné onemocnění. Vše jmenované jen zrcadlí chování k sobě samému, jak se o sebe staráme, a to nejen tělesně, ale i duševně. Ani nejdražší krémy renomovaných značek (ani ty přírodní) nedokážou vykouzlit dokonalou pleť na počkání. Pokud nemáme dostatek odpočinku, stravujeme se nekvalitně, zanedbáváme pitný režim a podléháme stresu, good-bye bezchybná tvářičko.
A teď zpátky k mazadlu. Tenhle domácí pleťový krém je nadupaný vitamíny, účinnými látkami a tím nejlepším z přírody. Je ideální pro unavenou i zrající pleť bez lesku. Moje pleť už má třetí křížek na krku, někdy suchá, někdy smíšená, prostě jak se jí zrovna chce :), ale krém jí vyhovuje v jakékoliv situaci. Po pár nepříjemných dnech s chemií si po návratu k přírodnímu krému pleť doslova labuží. Je příjemná na dotek, vyživená, bez šupinek, hydratovaná a myslím, že i první vrásky se daly na ústup. Uvařila jsem si podobný už třetí v řadě, abych ho pořádně otestovala, než pustím do světa postup a poměry ingrediencí. Poslední verze vznikla v podstatě náhodou. Došel mi milovaný šípkový olej, který používám do obličejové péče poměrně často, a místo něj jsem sáhla po švestkovém oleji a z výsledku jsem nadšená. Vykouzlí příjemnou emulzi, která se pěkně se vstřebává, nezatěžuje a připomíná vůní slaďoučký ovocný koláč.
Jedná se o výrobu krému metodou olej ve vodě, tedy je třeba smíchat zdánlivě nemísitelné složky, ale vůbec se toho nebojte, není to nic složitého a pomocí šikovného emulgátoru je to hračka.
Na konci článku uvádím pár variant na záměnu olejů a další tipy, tak mrkněte.
Čas přípravy
- 30 minut
Co budete potřebovat (vychází na 50 ml kelímek)
Vodní fáze
- 30 g růžové květové vody
- 5 g růžové šťávy (nemusí nutně být)
Olejová fáze
- 3 g bambuckého másla
- 3 g jojobového oleje
- 3 g emulgačního vosku (například Olivem 1000)
- 2,5 g švestkového oleje
- 2 g arganového oleje
Chladící fáze
- 1 g rakytníkového oleje
- 0,5 g konzervantu (například Cosgard)
- 5 kapek éterického oleje růže
+ dózu na hotový krém, 2 nádoby odolné varu, mixér/metličku, silikonovou stěrku nebo lžíci a ideálně kuchyňský teploměr
Postup
- Umyjte si ruce, důkladně vyčistěte všechny používané nádoby, pracovní plochu i nástroje vysokoprocentním lihem, ať si svůj krém nezkazíte, ještě než ho uvaříte.
- Přiveďte do varu vodní lázeň v širším kastrůlku a stáhněte plamen. Do vodní lázně vložte jednu nádobu s emulgačním voskem, bambuckým máslem, a všemi oleji (kromě rakytníkového), druhou s vodní složkou.
- Obě složky zahřívejte do doby, než se rozpustí vosk spolu s máslem (urychlíte mícháním) a naměříte teplotu cca 70 °C.
- Při dosažení požadované teploty vyjměte obě kádinky z vodní lázně, vlijte vodní složku do olejové a důkladně míchejte. Ihned uvidíte, jak se začíná tvořit emulze.
- Směs nechte zchladnout na cca 40 °C (studená vodní lázeň proces urychlí), občas promíchejte, aby se netvořil „škraloup“ z vosku. V této fázi přimíchejte citlivé oleje – rakytníkový, případně šípkový. Stále přitom šlehejte – používám kapučínovač. Nakonec přidejte éterické oleje a konzervant. Přendejte do připravené dózy a krém nechte vychladnout na pokojovou teplotu bez víčka (kondenzace vody je nežádoucí).
HOTOVO, žádná věda v tom není 🙂 Krém s konzervantem vám v běžné pokojové teplotě vydrží několik měsíců.
Účinky zvolených ingrediencí
- Růžová květová voda – regeneruje a tonizuje pleť. Její zklidňující a osvěžující účinky skvěle působí i na přesušenou, citlivou pleť, ale pleť unavená a zralá dostává zpátky svůj šmrnc a jas.
- Růžová šťáva – vzniká lisováním okvětních plátků růže, působí proti volným radikálům, regeneruje a stará se o mladistvý vzhled pleti.
- Bambucké máslo – pro své pěstící účinky je v pleťové kosmetice používáno často. Pokožku zvláčňuje a mírně ochraňuje i před slunečním zářením. Je plné vitaminů (A, E, F) a pomáhá tak pokožce zachovat pružnost a hojí poškození.
- Jojobový olej – v podstatě se jedná o tekutý vosk. Svými vlastnostmi se velmi podobá lipidům lidské pokožky, nedráždí, nezatěžuje. Naopak, je to jeden z nejvyužívanějších olejů do pleťové péče – hydratuje, regeneruje díky obsaženému vitamínu E, zklidňuje a je vhodný pro všechny typy pleti a dokonce i vlasy. Obsahuje slabý UV faktor, skoro vůbec neoxiduje a je stabilním trvanlivým olejem.
- Švestkový olej – jedná se o poměrně netradiční, ale o to úžasnější olej. Má velmi silné a specifické aroma – v první řadě mi připomíná švestkové víno, které jsme s kamarádkou dostávali k obědu v „číně“, v další řadě je to marcipán. Je bohatý na kyselinu olejovou, kyselinu linoleovou, vitamíny E a B, provitamín B5 (beta-karoten). Je silně hydratační, perfektně se vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Jedná se o poměrně stabilní olej.
- Šípkový olej (můžete zaměnit se švestkovým olejem, záleží, který máte po ruce – ten šípkový je pro zrající pokožku ještě vhodnější) – má snad všechno, co naše pleť potřebuje, zvláště ta zralejší, unavená nebo s jizvičkami po akné. Najdeme v něm spoustu vitamínů (A, C, E) a antioxidantů, které chrání pokožku před volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Olej se vyrábí za studena ze semen růže šípkové a já osobně ho považuji za zázračný. Podporuje tvorbu nových kožních buněk, vyhlazuje vrásky a zamezuje tvorbě dalších, hojí jizvičky, strie, hydratuje, nezanáší póry a rychle se vstřebává. A navíc krásně voní, alespoň mě. Kvalitní šípkový olej se nebojte zahrnout do své pleťové péče, kde to jde, nikdy vás nezklame. Často nanáším pár kapek čistého oleje před spaním na vyčištěnou pleť.
- Rakytníkový olej – nechci se rozplývat, jak v reklamě na zázraky, ale máme tady další takový kousek. Asi před týdnem jsem ho dozobala vnitřně, protože má vysoký obsah beta-karotenu a přirozeně připravuje pokožku na letní slunce. Regeneruje buňky, posiluje srdce a imunitní systém, je perfektní na hojení ranek, po ozařování. Našemu psovi jsem potírala ránu po zákroku a udělala se mu hodně brzo malinká těžko znatelná a hladká jizvička. Obsahuje řadu látek, díky kterým jsme zdraví a vitální – flavanoidy (rutin), karotenoidy, vitamíny A, K, E, D a C, minerální látky a další stopové prvky.
- Arganový olej – aneb „marocké zlato“ je jeden z nejvzácnějších olejů. Získává se z plodů argánie trnité a roste hádejte kde. Tento olej je mistr v boji proti vráskám. Pokožku vypíná, navrací jí elasticitu, je hojivý a to díky obsaženým mastným kyselinám, vitamínům, sterolům a karotenům. Často je používán i k vlasové regeneraci.
- Esenciální olej růže – kvalitní olej z růže není úplně nejlevnější, ale je koncentrovaný, stačí pár kapek a bohatě se vám odmění – omlazuje a projasňuje pokožku. A to nejen fyzicky, ale zářit budete i díky vůni, která zlepšuje náladu a působí proti depresím.
Další tipy k výrobě a použití krému
-
- Tento krém je vymazlený a obsahuje širokou plejádu toho nejlepšího na můj tip pleti – unavená, převážně smíšená, ale hlavně už ne úplně nejmladší. Potřebovala jsem extra výživu a hydrataci tak, abych měla jeden krém na noc i na den, případně i na oční okolí, když jsem líná na večerní kosmetické procedůry.
- Není nutné se zaručeně držet všech ingrediencí, pokud je nemáte nebo nehodláte kupovat. Krém si přizpůsobte požadavkům své vlastní pleti, pokud máte znalosti o účincích olejů na váš typ pleti. Základním olejem může být nějaký univerzální, například mandlový, meruňkový, slunečnicový, pro extra sušenky třeba konopný. Pozor na kokosový – nepatří mezi nejlehčí oleje a je silně komedogenní – zanáší póry, pokud na to trpíte. V létě je moc příjemný olej malinový, který je poměrně lehký a svěží, dobře se vstřebává. Pro ty z vás, kterým se dělají vrásky způsobeném ať už věkem, sluněním nebo nadměrným mračením/smíchem, bych určitě nevynechávala hodnotné vyživující oleje jako je šípkový nebo arganový.
- Esenciální oleje volte podle typu pleti a preference vůně – levandule je vhodná pro všechny, zklidňuje. Kadidlo nebo mrkev jsou dalšími mistry proti povadlé pleti. Geránium je perfektní pro pleť smíšenou až mastnou. Pozor jen na citrusové oleje, pokud krém budete používat na denní letní péči – jsou fototoxické a můžou způsobit zarudnutí a spálení pokožky vystavené slunci.
- Takto sestavený krém se perfektně vstřebává, stačí malinko a velikostí hrášku v pohodě namažete celý obličej, větším hráškem i krk a dekolt. Uvedený poměr vodní a olejové složky vytvoří emulzi tak akorát. Pro extra lehkou emulzi nebo mastnou pleť zvyšte podíl vodní složky, naopak pro zimní období a suchou pleť bych se nebála krém trochu zhutnit na úkor vody.
- Pleť není třeba před aplikací krému navlhčovat, protože sám o sobě obsahuje vodní složku. Můžete se s ním mazat jako s jakýmkoliv klasickým konvenčním krémem, jen o dost příjemněji. Ráno se probudíte s dětskou prdelkou místo obličeje 🙂 no když si to představím do posledního detailu, asi bych to nechtěla, ale však víte, jak to myslím…
- Rakytníkový olej barví do oranžova, ale vůbec se nemusíte bát, ač krém vypadá žlutě, nádherně se rozetře a po tváři sluníčkové barvy není ani památka. Rakytníkový olej mám moc ráda a často ho přidávám i do tělové kosmetiky. Má ale zvláštní ovocně-kouřovou vůni, tak si pořádně očichejte, než ho přidáte do krémů, ať vám pak nevadí aplikace na obličej.