Kosmetika

Šlehané tělové máslo čokoládovo-pomerančové

zveřejnila

Tělové balzámy připravené z kvalitních rostlinných olejů a másel jsou především v podzimním období dokonalými pomocníky v péči o suchou a citlivou pokožku. Podzim mám ráda do určité míry – krásné barvy v přírodě, podzimní sluníčko, procházky a sběr dozrávajících plodů, nádhera… Ale pokud venku přes všechen vítr a déšť nevidím jinou barvu než šedivou, neznám nic lepšího, než zalézt do vany a po vaně si dopřát luxusní péči přírodním tělovým máslem. Tělové máslo, které si pomerančem je neodolatelná, a máslo láká skoro až k ochutnání 🙂 Kůže je největší orgán lidského těla a přes Tvou pokožku se z různých běžně dostupných kosmetických produktů do těla dostává spoustu nežádoucích chemických složek. S domácí kosmetikou si suroviny vybíráš sama, přesně víš, z čeho se Tvé pečující poklady skládají a můžeš si připravit každý krém, balzám, olejíček… přesně na míru potřebám Tvé pleti.

Čas přípravy

• 10 minut příprava olejů a másel (kakaové máslo je tužší a vyžaduje hrubší sílu při odměřování)
• 5-10 minut zahřívání ve vodní lázni
• 20-30 minut na chlazení + pár minut v mezikroku (viz postup)
• 2x 5-10 minut šlehání másla

Co budeš potřebovat

Celý recept dělám poměrově, nemusíš tedy složitě a přesně odvažovat jednotlivé suroviny. Jen je dobré dávkovat odměrkou adekvátní velikosti vůči požadovanému objemu hotového tělového másla. Já obvykle máslo připravuji do dvou 100 ml skleniček a zbytek do menší cestovní dózy, kterou nosím stále sebou.

Tedy moje odměřování: 1 díl = 50 ml odměrka

• 1 díl kakaového másla
• 1 díl kokosového oleje
• 1 díl bambuckého másla
• 1 díl mandlového oleje
• 5-10 kapek éterického oleje pomeranč (volitelné)
• Pár kapek vitaminu E
• Menší a větší kastrůlek na vodní lázeň, mixér/metličku na šlehání, dózu/skleničku na uložení hotového tělového másla

Postup

Krok I.

Připrav si nástroje, které budeš potřebovat – vše musí být důkladně čisté (propařené vařící vodou, otřené grepovým extraktem, lihem apod. – nechceš si do svých krémů zanášet bakterie). Připrav si i potřebné suroviny – základní oleje a másla. Bambucké máslo, kokosový olej a mandlový olej se nabírají perfektně lžící/odměrkou. Přírodní kakaové máslo je obvykle tuhé, tedy pokud seženeš máslo v kostkách, nastrouhej. V mém případě jsem vyškrabovala lžičkou ze skleněné dózy. Dále si připrav 2 kastrůlky na vodní lázeň, pro menší, do kterého rovnou přidávám odměřené suroviny, se mi osvědčil smaltovaný „plecháček“.

Krok II.

Jemně zahřívej (tuky nechceš škvařit, ale pouze rozpustit) a míchej, dokud se másla nerozpustí a všechny ingredience se Ti nespojí. Trvá to 5-10 minut.

Krok III.

Když máš všechny základní suroviny pěkně spojené, stáhni z ohně a dej chladit. Máš 2 možnosti: chlazení v lednici nebo urychlení procesu mrazákem (v obou variantách nechávám nejdříve vychladnout na pokojovou teplotu ať zbytečně nezahřívám lednici). Nepatřím mezi trpělivé, tak si obvykle pomůžu mrazákem. Správnou teplotu základu tělového másla poznáš tak, že není ještě zcela ztuhlý, ale má na povrchu „škraloup“. Taková konzistence je ideální na další šlehání.

Krok IV.

Na scénu přichází metlička – bohatě stačí ruční, použít můžeš i elektrický šlehač. Před šleháním přidávám k základním surovinám pár kapek vitaminu E a na 200 ml tělového másla cca 10 kapek éterického oleje (u EO záleží na Tvých preferencích, není nutný, ale obohacuje tělové máslo nejen vůní, ale také svými příznivými účinky). Šleháš do doby, než se Ti vytvoří kopečky podobné jako u poctivé husté domácí šlehačky. Šleháním se máslo zahřívá, obvykle udělám 1 pauzu ve šlehání a dám na chvíli přichladit, než dokončím do požadované konzistence.

Krok V.

Vyšlehané máslo přendej do připravených čistých dóz. Dej si záležet, abys důkladně lžičkou seškrábla máslo i z metličky, ať nepřijdeš ani o gram. A teď už si jen užívej Tvé nové, naprosto přírodní a famózně vonící tělové máslo.

Moje tipy a zkušenosti s přípravou, uskladněním a používáním

• Jako éterický olej jsem si vybrala pomeranč. EO z citrusových plodů jsou obecně fototoxické, nejsou tedy vhodné pro použití do krémů na obličej a do přípravků pro letní péči. Přípravu na odlehčený letní krém tu najdeš, až přijde jeho čas 🙂 Ale pokud si vybereš EO sladký pomeranč, nemáš se čeho bát, je výjimkou a mezi fototoxické EO nepatří.
• Pokožka je po použití tělového másla hebká a vyživená, nejlépe se vstřebává ihned po koupeli, pokud je pokožka ještě trochu vlhká, pěkně se do ní uzamkne vlhkost a nezanechává mastný pocit. Stačí malé množství, po styku s teplou pokožkou taje a příjemně se roztírá.
Poměr základních surovin si můžeš upravit, sama jsem experimentovala. Například přidáním většího množství mandlového oleje nebude máslo tak hutné.
Máslo nemusíš uchovávat v lednici, nemá se v něm co kazit. Velké teplo mu ale nesvědčí, začíná pak tát a postrádat svou konzistenci.
• Malou dávku másla si přendej do cestovní dózičky a máš tak perfektní balzám na rty sužované sychravým počasím.
• Pokud tělové máslo uložíš do pěkné dózy, máš pěkný dárek, kterým rozhodně nikoho neurazíš, naopak! Každý, kdo byl mým máslem obdarován, chce být zásoben už doživotně 🙂

A takhle vypadá hotové máslo pro tchýni 😊

A proč je tělové máslo pro Tvou pokožku tak blahodárné

Oleje a másla si vybírám v co nejsurovější podobě, pokud možno nerafinované, abych z nich dostala co nejvíce přírodních prospěšných látek a vitaminů. I přesto, že se obvykle jedná o dražší variantu produktu, na surovinách nešetřím, bohatě se mi odmění na zdraví pokožky.

Kakaové máslo – chrání a hydratuje pokožku, pomáhá proti striím, je vhodné i při dermatitidě. Je plné vitaminu E a umí pokožku báječně regenerovat.
Kokosový olej – hydratuje a hojí pokožku. Za studena lisovaný je plný antioxidantů (vitaminy A, C, E) a pomáhá tak bojovat proti poškození pokožky volnými radikály. Stejně jako kakaové máslo si umí poradit s drobnými poškozeními – urychluje hojení jizviček apod.
Bambucké máslo – pro své pěstící účinky je v pleťové kosmetice často používáno. Pokožku zvláčňuje a mírně ochraňuje i před slunečním zářením (SPF 6). Opět je plné vitaminů (A, E, F) a pomáhá tak zachovat pokožce pružnost a hojí poškození.
Mandlový olej – s obsaženými vitaminy už se nebudu opakovat. Obsahuje i spoustu minerálů jako je hořčík, fosfor, vápník a draslík. Velmi rychle a dobře se vstřebává a pro svou jemnost je velmi vhodný pro suchou, citlivou a podrážděnou pokožku, přináší úlevu.
Pomerančový éterický olej – má protizánětlivé účinky. Působí blahodárně na naší náladu, povzbuzuje.
Vitamin E – velmi silný antioxidant, který pokožku regeneruje a zklidňuje. Chrání nejen pokožku ale i Tvé nové tělové máslo nebo jakoukoliv domácí kosmetiku před předčasnou zkázou.

Pokud máš zajímavý nápad na kombinaci éterických olejů, budu ráda, když se podělíš v komentářích.

Může se Ti také líbit