Domácnost

Mýdlový sliz pro ekologické praní

zveřejnila

Zajít do obchodu pro průmyslově vyráběný prací prášek/gel/moderní kapsle je jednoduché a rychlé. Ano, ale drahé, nešetrné k pokožce, k přírodě i k vaší peněžence. Běžně dostupné prací prostředky jsou údajně všemocné, ale co za tou zázračnou silou stojí? Bělidla, optické rozjasňovače a další zbytečná chemie. Tento koktejl dráždí vaši kůži, znečišťuje životní prostředí a pro praní dětského prádla je dokonce naprosto nevhodný. Výroba mýdlového slizu je stejně tak jednoduchá jako zajít do obchodu pro gel z reklamy a navíc zábavnější. Najděte si 15 minut a jdeme na to!

Co budete potřebovat

  • 175 g mýdla na praní (např. marseillské, ale pozor, čistě olivové mýdlo není vhodné)
  • 175 g sody na praní (krystalická 175 g, nebo prášková 150 g)
  • 10 l vody (1 l na rozpuštění mýdla, 1 l na rozpuštění sody a 8 l na doplnění a smíchání)
  • Velkou nádobu na míchaní slizu
  • Nádobu na plnění (kyblík, láhve po vypotřebovaných prostředcích apod.)

Postup

Krok I.

Nastrouhejte 175 g mýdla do připravené velké nádoby (která pojme celkových 10 l horké vody) a nechte za pomocí vařečky rozpustit v 1 litru horké vody (používám rostlinná mýdla např. „Mejdlo na praní“ od Naturinky nebo skvělá mýdla ze Slatiňan. Často se používá i klasické mýdlo jádrové – Jelen, ale je vyrobeno z živočišných tuků). Mýdlo strouhejte na nejjemnějším struhadle, lépe se pak rozpustí.

Krok II.

V jiné nádobě si nechte v 1 l horké vody rozpustit 175 g krystalické sody na praní (nezaměňujte s jedlou sodou, s tou mýdlový sliz nevyrobíte).

Krok III.

Když máte mýdlo i sodu úplně rozpuštěné, sodný roztok přidejte do nádoby s rozpuštěným mýdle. Dobře promíchejte a dolejte směs 8 l teplé vody (nemusíte znovu vařit). Opět promíchejte a váš mýdlový sliz pro ekologické praní máte hotový!

Krok IV.

Nechte vychladnout a ustát do druhého dne, vytvoří se hustý gel konzistence podobné pudinku. Není ale podmínkou, nedočkaví perou hned 🙂

Dávkování a použití

  • 250 ml na jedno praní přímo do bubnu pračky, nebo dle potřeby.

Praktické tipy pro nejlepší výsledky praní

  • Mýdlový sliz je vhodný na praní především prádla z přírodních materiálů. V mém šatníku a domácím textilu převažuje bavlna a ve slizu peru téměř vše – džíny, trička, spodní prádlo, povlečení, ručníky apod. Sliz není vhodný pro syntetiku, flísové oblečení a funkční prádlo. (Na takové oblečení můžete použít ekologický prací prostředek z obchodu. U nás jich na trhu už pár najdete. Jsou sice dražší, ale pokud v něm budete prát pouze kusy nevhodné pro praní v mýdlového slizu, dlouho vám vydrží). Pro maminky je ideální způsob použití mýdlového slizu na bavlněné pleny – na rozdíl od jiných pracích prostředků nedráždí ani nejcitlivější pokožku miminek.
  • Dávkování slizu přizpůsobte množství prádla, objemu pračky a také zašpinění prádla. 250 ml používám na běžně zašpiněné prádlo. Mýdlový sliz pere dobře, poradí si i s běžnými skvrnami. Na odolnější skvrny mám nejlepší zkušenosti se žlučovým mýdlem (od české značky Yellow&Blue) – potřu skvrnu, houbičkou zapracuji do tkaniny, nechám působit 10 minut, dám prát a po skvrně není ani památky.
  • Soda na praní nejenže odstraňuje skvrny a rozpouští mastnotu, ale také změkčuje vodu. Pokud máte tvrdou vodu, sody můžete přidat i více. Pozor – přílišné množství sody může způsobit zešednutí prádla a potom je na řadě experimentování.
  • Prádlo je po vyprání měkoučké a voňavé, jako když mi babička právala prádlo o prázdninách na chalupě. Přesto místo aviváže doporučuji použít 2-4 lžíce vinného octa, který prádlo ještě zjemní a vydezinfikuje pračku – jak na to si přečtěte zde.
  • MÝTUS o ničení pračky je opravdu jen mýtus. Mýdlový sliz pračku neničí, nezanáší a pokud se budete o svou pračku pravidelně starat (jednou za čas pustíte prázdnou pračku na 90°C program, spolu s vinným octem, a budete prát utěrky nebo ručníky na vyšší teploty a nejen vše na „moderních“ 30°C), budete ji mít spoustu let jako ze škatulky. Opraváře praček ani poslouchat vzteklého chlapa nebudete potřebovat 🙂

Výhody vs. nevýhody

  • Mýdlový sliz je:
    • Ekologicky odbouratelný v přírodě.
    • Ekonomický – 10 l vás bude stát pouhých 80,- Kč (pokud použijete kostku mýdla kolem 70 kč/175 g, krystalická soda na praní stojí cca 30,- Kč).
    • Šetrný k vaší pokožce, je vhodný pro praní prádla miminek i ekzematiků.
    • Jednoduchý, časově nenáročný.
  • Domácí mýdlový sliz neobsahuje žádná chemická bělidla a rozjasňovače. Může se stát, že bílé prádlo po vyprání nebude zářivě bílé, ale nezoufejte. Pokud máte možnost, prádlo vyvěste venku na sluníčku, nebo použijte 1 lžíci perkarbonátu sodného (PUER) přímo do bubnu pračky. Perkarbonát sodný funguje pouze při vyšších teplotách (60°C), při nižších teplotách přidejte ještě aktivátor TAED. Oba prostředky seženete běžně na Internetu nebo v bezobalových prodejnách. Já bílého prádla příliš nemám, proto jsem celý proces zjednodušila a koupila si hotový produkt od Ecoveru, který bělí na bázi uvolňování kyslíku i při nižších teplotách. Při prvním vyprání ve slizu se neděste zešednutí prádla, mýdlový slize reaguje se zbytky konvenčních pracích prostředků. Při dalších vypráních už bude vše v původním stavu.

Může se Ti také líbit