Domácnost

Šetrné praní, které zároveň čistí i pračku

zveřejnila

Květinová louka, motýlci, prádlo jemné jako peříčko a vyvoněné od sluníčka… Je to krása, co? Jen do té doby, než skončí reklama s růžovou paní nebo začneš přemýšlet, z čeho se Ti dělá nenápadná vyrážka na pokožce. U mě to začalo úplně stejně. V první fázi jsem vynechala aviváž úplně, situace se zlepšila, ale prádlo bylo hrubé na omak. Ve druhé fázi jsem místo aviváže použila běžnou surovinu, kterou určitě doma máš – vinný ocet. Voňavé jemné prádlo a čistou pračku můžeš mít i bez chemických vůní a dráždidel – v jednoduchosti je krása.

Co budeš potřebovat

  • 2-4 polévkové lžíce vinného octa
  • 10-15 kapek éterického oleje dle preferencí (není nutné, jen příjemné ovonění 🙂 )
  • Vodu na doplnění dávkovače aviváže (cca 2 dcl)

Postup

V tomto postupu opravdu není nic složitého. Do dávkovače na aviváž naleješ 2-4 vinného octa, doplníš adekvátním množstvím čisté vody a pokud chceš, zakápni éterickým olejem. Můj oblíbený je pomeranč nebo grep.

Nemusíš se bát, že prádlo bude octem cítit. Ocet ucítíš pouze jemně u mokrého prádla, suché prádlo už voní pouze čistotou. Navíc „vůně“ vinného octa není nijak nepříjemná, proto ho upřednostňuji před agresivnějším obyčejným kvasným lihovým octem. Stejně tak po usušení bohužel vyprchá i valná většina vonných složek éterického oleje. (Není nic ztraceno – vůni a odpuzovač šatních molů do prádla dostaneš při žehlení. A o tom si povíme příště). Pokud máš tu možnost, pověs prádlo ven, ať už je sluníčko nebo není (jen si dej pozor na vyblednutí tmavého a barevného prádla), a takové „vůni čistoty“ se žádná komerční aviváž nevyrovná.

Výhody

  • Nepoužíváš chemii, a to pro Tebe znamená:
    • Nedráždíš zbytečně pokožku (většina komerčních aviváží má neblahý efekt především na citlivou pokožku našich miminek).
    • Nepouštíš do odpadu chemikálie.
  • Nezanášíš pračku zbytky aviváží (a věř, že pračka aviváže nemá příliš v lásce).
  • Pračku preventivně jemně čistíš a zároveň dezinfikuješ s každým praním.
  • Ocet prádlo zjemňuje, neutralizuje zbytky pracích prostředků (které v prádle zůstávají při každém praní) a ustaluje barvy.
  • Ušetříš spoustu peněz za aviváže a Calgon.

Dobrá rada na závěr

Jednou za měsíc až dva (nebo když si vzpomenu J) protahuji pračku 1 l octa přímo do bubnu pračky (tentokrát stačí obyčejný ocet) a pustím pračku na 90°C. Pračka se tak zbaví starších usazenin od zbytků pracích prostředků, vydezinfikuje se a je jako nová. Jen tak mimochodem, pokud máš doma pejska, neutralizuje zároveň pachy od jeho pelíšků, polštářků, deček a podobných psích nezbytností 🙂 )

U přírodní aviváže nekončíme, příště se dozvíš, že i běžné prací prášky a gely můžeš nahradit alternativou šetrnější k přírodě i Tvojí peněžence… Sleduj Facebook, bude to tam.

Může se Ti také líbit