Recepty

Mátový sirup bez vaření

zveřejnila

Osobně neznám lepší letní osvěžení než vychlazenou domácí mátovou limonádu z čerstvé máty s plátky citrónu. Naše máta v truhlíku byla vytrvalá, pravidelně jsme ji zastřihávali na přípravu čerstvých nápojů, ale nedala se a obrůstala stále dokola do gigantických rozměrů, až jí byl i balkón malý. Léto už je pryč, tak jsem mátě ulehčila, důkladně ji ostříhala a pustila se do jednoduchého a chutného mátového sirupu. Zbytek jsem usušila na čaj, který mimochodem také můžu 🙂 Kromě skvělé svěží chuti se máta může pochlubit celou řadou léčivých účinků. Nejčastěji se máta užívá při potížích s trávicí soustavou – pomáhá proti nevolnosti, zánětům, nadýmání, uleví Ti při křečích a uklidňuje podrážděný žaludek.

Čas přípravy

  • 2-3 hodiny na převaření 2 l vody a následné vychladnutí na pokojovou teplotu
  • 20 minut omývání, přebírání a sekání
  • 24 hodin pasivní fáze – máta se louhuje
  • Cca 10 minut zahřívání na rozpuštění cukru
  • 2-3 hodiny na vychladnutí na pokojovou teplotu, než sirup uskladníš

Co budeš potřebovat

  • 5-6 plných hrstí posekané máty
  • 2 l převařené vody
  • 3 bio citróny (pokud neseženeš v bio kvalitě, je třeba citróny zbavit chemických postřiků)
  • 500 g třtinového cukru (můžeš přidat i více nebo zaměnit s medem, záleží na chuti)
  • 1 čajová lžička kyseliny citrónové (nebo šťáva z dalšího celého citrónu)
  • Hrnec, cedník, čisté plátýnko (nebo utěrku, plenu apod.), trychtýř, lahve s těsnícím víčkem (čisté, vyvařené), větší pomocnou mísu na přelití výluhu
Můj letošní sirup voní po mátě marocké a mátě peprné

Postup

Krok I.

Nech včas vařit 2 l vody a počítej s časem na vychladnutí na pokojovou teplotu. Připrav si lahve na plnění – použít můžeš skleněné láhve od mléka, zavařovačky od okurek, já mám v největší oblibě menší lahve s patkovým uzávěrem – vzhledem k menší velikosti se sirup rychleji spotřebuje a zbytečně do něj nepouštím vzduch. Lahve musí být čisté, nejlépe vyvařené.

Krok II.

Pokud máš mladé svěží rostliny, pro přípravu sirupu můžeš sklízet celou nať (listy i lodyhu). Moje máta už má „svá nejlepší léta“ za sebou a většina lodyh už zdřevnatěla, tak raději používám pouze listy. Vše pečlivě přeber, nahnědlé nebo jinak znehodnocené části vyhoď. Lístky jemně opláchni pod tekoucí vodou a nech okapat.

Krok III.

Mátu nasekej (nasekaná uvolní více potřebných látek do výluhu) a dej 5-6 hrstí do převařené vychladlé vody. K mátě přidej 2 na plátky nakrájené bio citróny. (Pokud neseženeš bio kvalitu, citróny nech na cca 10 minut vykoupat v octové lázni v poměru 1 díl obyčejného kvasného octa ku 3 dílům čisté vlažné vody, a na závěr je opláchni čistou vodou. Chemické postřiky v domácím sirupu rozhodně nejsou žádoucí). Citróny u máty propíchej vidličkou, aby uvolnili šťávu. Hrnec přikryj pokličkou a při pokojové teplotě nech obě ingredience společně vyluhovat 24 hod.

Krok IV.

Citróny vyndej a výluh přelij do druhé nádoby – přes cedník vyložený čistým plátnem (používám vyvařené, nepoužité 🙂 dětské pleny). Plátno s obsahem ještě vymačkej, ať nepřijde ani kapka mátového výlohu nazmar. Základ sirupu přelij zpět do kastrolu a přidej 500 g třtinového cukru. Jen zahřívej, nevař, ať nepřijdeš o všechny cenné látky. Míchej, ať se Ti cukr nepřipaluje. Na závěr přidej přecezenou šťávu z 1 citrónu (opět přes plátýnko) a 1 čajovou lžičku kyseliny citrónové, která slouží jako konzervant (nahradit můžeš šťávou z 1 citrónu).

Krok V.

Když jsou cukr a kyselina rozpuštěné, sirup přelij přes trychtýř do připravených lahví. S uskladněním čekám, než sirup vychladne na pokojovou teplotu a ukládám menší lahve do lednice, větší lahve do mrazáku, a ještě si rozliji sirup do tvořítek na led (nechat si rozpustit pár sirupových kostek jen tak do vody je velká dobrota).

Moje tipy a zkušenosti s přípravou a uskladněním

  • Na mražení můžeš použít i zmiňované skleněné lahve, ale neplň je až po okraj, nech pár centimetrů volných, ať Ti sklo v mrazáku nepraskne. Mám vyzkoušeno, exploze lahve se bát nemusíš, maximálně praskne, ale to pouze v případě, že budeš lahev plnit celou (mrazem se tekutina rozpíná).
  • Receptů na mátový sirup je na internetu nespočet a ve většině z nich se uvádí větší množství cukru na stejné množství vody. Nejsem zastánce přeslazených sirupů, ani čehokoliv jiného. Cukr s kyselinou a citrónem v sirupu plní funkci konzervantů a poměr, který jsem v receptu uvedla, mě i mému okolí chutná nejvíce a zatím se nám „nepovedlo“ nechat sirup zkazit. Ale pamatuj, že je připraven za studena, neprochází varem (pro zachování alespoň části léčivých látek) a cukru není tolik, tedy užívej si čerstvého sirupu a část odlož do mrazáku, ať máš mátové potěšení na delší dobu.
  • Přestože se jedná o mátu zdraví prospěšnou, a dopřávám si tento sirup kdykoliv mám chuť, nezapomínej, že cukr nám neprospívá a všeho s mírou. Máta není příliš vhodná pro těhotné a kojící matky, protože snižuje produkci mateřského mléka.
  • Pokud Ti máta zbyla a chystáš se ji sušit na čaj stejně jako já, suš do maximální teploty 35°C. Lahodný a léčivý čaj připravíš ze 3 lžiček máty na 0,5 l vody. Máta zalitá vroucí vodou se pod pokličkou louhuje 15 minut. Na zdraví!

 

 

Může se Ti také líbit