Recepty

Domácí ořechový likér

zveřejnila

Ořešák královský („vlašák“) je krásný mohutný strom. A pro nás lidi přináší zdraví listem a nezralými ořechy na žaludeční likér, a bez těch zralých si ani neumím představit Vánoce.

Ořechový alias Svatojánský likér se podle tradic našich předků připravuje z nezralých vlašských ořechů nasbíraných ve svátek sv. Jana (24. června). Mě se to letos povedlo, protože mi zrovna tak vyšel čas. Ale jestli jste nestihli, nezoufejte. Důležité je sbírat ořechy měkké, které jdou dobře rozříznout. Vhodné období je cca půlka června až začátek července.

Likér je lahodné barvy, chutě i vůně. Díky svým desinfekčním účinkům je skvělým pomocníkem při zažívacích potížích a celkově podporuje trávení.

Čas přípravy

  • Sběr ořechů dle obratnosti + 20 minut + dlouhééé čekání na hotový likér

Co budete potřebovat

  • 25 ks nezralých vlašských ořechů
  • 1 l kvalitního silnějšího čistého alkoholu (použila jsem 0,75 l vodky + 0,25 l 80% konzumního lihu)
  • Kůra z půlky chemicky neošetřeného citrónu
  • 6 ks hřebíčku
  • 1 – 2 ks celé skořice (nalámané na menší kousky)
  • 2 ks jalovce, případně nového koření
  • 0,3 – 0,5 kg cukru (použila jsem třtinový a 2 pytlíky vanilkového, množství cukru záleží na preferencích sladkosti)
  • 0,5 l vody
  • Velkou láhev s širokým hrdlem (ideálně s víčkem)
  • Později plátýnko a pěkné láhve na uskladnění a obdarovávání

Postup

  1. Nasbírané ořechy pořádně umyjte a osušte (můžete přes noc namočit do kbelíku a poté ještě opláchnout pod tekoucí vodou). Připravte si čistou velkou sklenici – vypařuji vroucí vodou.
  2. Celé ořechy (včetně slupek) nakrájejte na čtvrtiny – pozor jsou mladí, ale udatní, co se barvení týče. Umí obarvit ruce i prkénko, tak na to myslete.
  3. Do sklenice vložte nakrájené ořechy, koření, nastrouhanou citrónovou kůru a vše zalijte alkoholem.
  4. Uzavřete a nechte na teplém místě macerovat 6 týdnů. Pokud nemáte velkou sklenici i s víčkem, zabalte celofánem, ale alkohol se tak bude rychleji odpařovat, a to není žádoucí efekt. Každý den obsah promíchejte zatřepáním. Všímejte si, jak likér krásně mění barvu, hned po pár dnech nabírá tmavě zelenou až černou.
  5. Po 6 týdnech macerát sceďte přes plátýnko a vraťte do sklenice. Doplňte vychladlým sirupem ze svařeného cukru s vodou. Směs nechte odpočívat ještě 4 týdny při pokojové teplotě a pak už voňavý tmavě hnědý nápoj rozdělte do malých lahví a uložte na chladné temné místo.
  6. Tak a došlo na nejhorší – netrpělivcům výrobu domácí ořechovky nemohu doporučit. Likér je tím lepší, čím déle ho necháte uležet, ideálně do příštího jara a dále. Tedy v pěkných lahvích určitě potěšíte své blízké na Vánoce, ale už těžko jim vysvětlíte, ať ho popíjí až na jaře, za rok, za dva 🙂 No dobře, na ty Vánoce si panáka dejte.

Další tipy

  • Při sběru nezralých ořechů si domů odneste i pár mladých listů. Čaj ze sušených listů je skvělým pomocníkem při trávicích potížích – pomůže od průjmu i zácpy. Čaj připravíte klasicky 1 čajovou lžičku na šálek vroucí vody a 10-15 minut louhování. Koupel pomáhá proti potivosti nohou. Listy sušte rychle (slunce/sušička), ať si zachovají svou zelenou barvu, rádi hnědnou.
  • Koření v likéru můžete doplnit/vyměnit dle svých chutí. Často se přidává badyán, anýz, vanilkový lusk, pomerančová kůra…
  • Opravdu vydržte, než si začnete na likéru pochutnávat, abyste nebyli zklamaní. Pokud ho nenecháte dostatečně dlouho uležet, může pro vás být štiplavý, nahořklý, nebo prostě jinak nedobrý.

Může se Ti také líbit