Kosmetika

Domácí zubní pasta

zveřejnila

Průměrně čistotný člověk si zuby čistí 2x denně, a tady nastává problém. Problém nevidím ve frekvenci ústní očisty, ale v tom, že ty nejběžnější věci obsahují nevhodné složky, které nerada vidím napsané. Natož je celý život každý den používat a sem tam je při čištění zubů spolknout, jak to mají v oblibě především děti. Výrobci zubních past cpou do tub kde co. Výsledkem jsou pak americké úsměvy, vykoupené oslabením zubní skloviny od drastického bělení, citlivé zuby a další parády. Byla jsem donucena pustit k vodě i své miláčky Sumudu a SupervickyI oni se už dali na sulfátovou kariéru. Pěnidla SLS (sodium laureth sulfate) jsou často přidávána i do přírodních zubních past! Nepoužívám výrobky se SLS ani na mytí těla nebo vlasů, natož na ústní hygienu. Domácí výroba zubní pasty bez zbytečné chemie je přitom tak jednoduchá, rychlá a levná. Svojí zubní pastu už používám dlouho. Obměňuji příchuť podle nálady, ale základ mám stále stejný. Odměnou jsou mi silné zdravé zuby a po bývalé citlivosti na sebemenší podnět ani památky. Bezpečná je i pro děti, kteří občas považují zubní pastu jako vrcholnou delikatesu 😊

Čas přípravy

  • 15 minut

Co budete potřebovat

Uvedené množství mi vyšlo akorát na malou skleničku po pečeném čaji.

  • 20 ml přírodního bentonitu (použít můžete i jiný kvalitní přírodní jíl, musí být velmi jemně mletý, abyste si nepoškodili zubní sklovinu)
  • 5 ml kokosového oleje
  • 1 ml jedlé sody
  • 5 ml xylitolu (množství si upravte dle preferencí, jak sladkou pastu chcete ve výsledku mít)
  • 10 – 20 ml převařené vody (budete přidávat po troškách)
  • 5 kapek éterického oleje (máta, hřebíček, skořice, citrón, pomeranč…)
  • Špetka soli (co kdo snese, znám pár lidí, kteří si ve slaných pastách libují)
  • Nádobu (ideálně skleněnou), ve které budete pastu míchat, lžičku na míchaní (plastovou nebo dřevěnou)
  • Tubu, dózičku, kelímek na pastu

Postup

  1. V převařené vodě si rozpusťte xylitol.
  2. V čisté nádobě smíchejte bentonit, sodu a sůl a přidejte kokosový olej. Pokud přidáte olej pokojové teploty, bude tuhý – v této fázi přesouvám kádinku s obsahem na chvilku na topení, aby olej povolil a suroviny šly lépe smíchat.
  3. Do tuhé pasty přidávejte po lžičkách vodu, zrušte všechny hrudky, pořádně míchejte, dokud nejste spokojeni s výslednou konzistencí pasty (když jsem měla přidáno dostatečné množství vody, vzala jsem si na pomoc kapučínovač a zastal dobrou práci//UPDATE: člověk se stále učí => nepoužívejte při práci s jíly kovové náčiní, jíl si s kovem nerozumí) a nakonec vmíchejte pár kapek éterického oleje.
  4. Uložte do čisté dózy a užívejte si. Při mé poslední pastě jsem si namíchala „mojito“ – 3 kapky limetky a 2 kapky máty, je to vážně chuťovka 😊Skladování: vyrobte si takové množství pasty, které spotřebujete do dvou týdnů a uchovávejte v lednici. Obsahuje vodní složku a bez konzervantu dlouho nevydrží//UPDATE: Řešení je vodu nepřidávat a pak vám vydrží opravdu dlouho. V létě si dělám pastu bez vody, přidám jen více oleje a na konzistenci jsem si zvykla, je to celkem fajn a nemusím řešit trvanlivost, zkuste taky.

Proč si vyrábět vlastní zubní pastu

  • Je jednoduchá, finančně nenáročná a prostá zbytečných chemických koktejlů.
  • Pastu si díky obměně éterických olejů můžete přizpůsobit dle aktuální nálady. Mám ráda svěží příchutě, máta je klasika, ale momentální máta s limetkou je naprosto skvělá. Z kombinace jsem teď tak nadšená, že jsem si udělala i mojitový deodorant. Pomeranč určitě bude chutnat i dětem.
  • Když už jsme u dětí, neublíží jim, když se jim pastu podaří spolknout. U růžových past z drogerky bych o bezpečí už tak přesvědčená nebyla.
  • Zuby jsou s touto pastou dokonale čisté, vůbec je nemám citlivé (na to jsem dlouhou dobu trpěla) a pocitově pevnější. Nevím, jak se dá definovat pevnější zub, ale znáte to – pocit je pocit.

Něco málo ke složení

ANO – co ve své domácí přírodní zubní pastě chceme:

  • Přírodní jíl bentonit – váže na sebe toxiny a pomáhá remineralizovat zuby. Velmi jemně a přitom účinně čistí.
  • Kokosový olej – je antibakteriální, udržuje zdravé prostředí v ústní dutině, jemně bělí zuby.
  • Xylitol (březový cukr) – jedná se o přírodní sladidlo, ale na rozdíl o běžných cukrů nevytváří živnou půdu pro nežádoucí mikroorganismy. Bojuje proti vzniku zubního kazu.
  • Přírodní sůl (mořská nebo himalájská) – pomáhá odstraňovat zubní plak, dodává minerály.
  • Jedlá soda – je zásaditá, eliminuje kyseliny. Bělí zuby, ale s množstvím to nepřehánějte, je dost abrazivní, tak ať si neponičíte zubní sklovinu.
  • Jmenované éterické oleje jsou od přírody antibakteriální a navíc skvěle chutnají 😊

NE – co v pastě určitě nechceme

  • Sodium laureth sulfate a jemu podobní sulfátoví bratři. O těch se není třeba více rozepisovat. Dobře nám nedělají.
  • Glycerin – přidává se do všech zubních past, i do přírodních. Ale nevidím k tomu důvod. Ulpívá na zubech, nechává na nich povlak a co se asi tak děje pod takových povlakem? Nejenže se tam množí bakterie, ale z logiky věci se k zubům nedostanou látky, které tam potřebujeme. Příjemné to také moc není. Glycerin je v malém množství fajn, používám ho pro jeho zvhlčujicí účinky do krémů na ruce, do mycí pěny na obličej, ale do zubní pasty podle mě nepatří.

A co fluorid?

Odborných článků na téma fluoridu existuje spousty. Chcete-li, informace najdete. V krátkosti – fluorid má zabraňovat zubnímu kazu, ale naopak tvoří skvrny na zubech. Jeho spolknutí není také nezdravější… Já jsem proti. Své zuby mám zdravé a opečované, i bez používání fluoridu.

Může se Ti také líbit