Kosmetika

Přírodní balzám na rty – kávička

zveřejnila

Vánoce, vstup do nového roku a všechny přípravy s tímto krásným, ale náročným obdobím, jsou za námi a vzhledem k tomu, jak to vypadá poslední dny za oknem, jedeme dál, jako by se nechumelilo 😊 Vařila jsem, pekla jsem, šůrovala (i když přiznávám, úklid jsem nedramatizovala obvyklým předvánočním způsobem), odpočívala jsem, koukala na pohádky, a tak nezbýval čas na výrobu vlastní kosmetiky, natož aby mé vánoční mozkové buňky zvládaly dát dohromady nějaký ten návod. Ale konec lenosti 😊

Návodů na domácí výrobu balzámu na rty se po Internetu toulá spousty a suroviny používáme více méně všichni podobné. Ale přestože se jedná o velmi jednoduchý postup, ne každý, který mi prošel rukama, přinesl úspěch. Tak se chci podělit o ten svůj osvědčený postup, s výsledkem jsem maximálně spokojená.

Čas přípravy

 • Do 10 minut

Co budete potřebovat

(Návod je uzpůsoben na jednu běžnou 5g tubu, pokud máte po ruce kelímek nebo jiný obal, stačí dodržet poměr, hrajte si 😊)

 • 1 g včelího vosku (přírodní neupravená varianta)
 • 2 g rostlinného másla (kakaové je ideální pro svou tužší konzistenci)
 • 2 g rostlinného oleje (pro neodolatelnou kávovou vůni jsem použila kávový macerát v kokosovém oleji – návod zde, ale použít můžete například mandlový olej)
 • Pár kapek vitamínu E
 • Tubu, dózu, kelímek na balzám
 • Malý hrnec nebo plecháček na vodní lázeň
 • Malou ohnivzdornou nádobu na rozpuštění másla a vosku (osvědčila se mi skleněná kádinka s nálevkou)
 • Něco na míchání (u míchání malého množství používám pidi skleněnou lžičku od Karla Hádka, je perfektní!)
 • Pro barvu můžete přidat trochu oblíbené rtěnky (pokud možno z řad přírodní kosmetiky) nebo ovocný pigment. Blahodárné účinky a aroma podpoří trocha medu nebo/a pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Postup

 1. Připravte si čisté nádoby a nástroje, které pro výrobu budete používat (mám moc ráda dezinfekci na bázi éterických olejů Thymicon opět od pana Hádka – ne nezmiňuji tady jeho produkty za úplatu ani za účelem reklamy, ale vše „Hádkovo“ funguje parádně, chystám se na tohle téma sestavit celý článek).
 2. Nastrouhejte si včelí vosk (pokud si vyrábíte vlastní svíčky z včelího vosku nebo další kosmetiku s voskem, doporučuji vyčlenit starší struhátko jen pro tyto účely, čištění není úplná zábava).
 3. Zahřejte vodu v hrnci, zmírněte plamen a do vodní lázně vložte druhou nádobu, ve které rozpusťte včelí vosk.
 4. Přidejte kakaové máslo a po jeho rozpuštění stáhněte z ohně a doplňte rostlinný olej.
 5. Vše dobře promíchejte a ještě teplé nalijte do připravené nádoby na balzám. Pokud budete přidávat barvu nebo ÉO, teď je ta správná chvíle. Myslete ale na to, že vysoké teploty ÉO nesvědčí. A dostáváme se k tomu, proč na rozpouštění surovin používám nádobu s nálevkousměs s voskem velmi rychle tuhne a nepřejte si zkušenost s přendáváním do dózičky například lžičkou, hádejte proč 😊
 6. Nechte ztuhnout, zavíčkujte a začněte hýčkat své rtíky vlastním dokonale výživným, hydratačním, sametovým a voňavým balzámem.

Proč se pouštět do výroby vlastního balzámu?

 • Jeho výroba je velmi jednoduchá = základní verze je ideální start pro začátečníky ve výrobě vlastní kosmetiky.
 • Přinese vám hodně muziky za málo peněz, náklady na výrobu jsou nízké a blahodárné účinky na vašich rtech jsou k nezaplacení.
 • Přesně víte, co ve svém balzámu na rty máte a můžete si různými složkami udělat ten „svůj na míru“ (z různých zdrojů jsem četla, že průměrně sníme až 2 kg rtěnky za život – nevím, jak moc je to reálné číslo, ale raději si pochutnejte na čistých rostlinných olejích než ropných produktech, silikonech a dalších „chuťovkách“).
 • Hotový balzám je ideálním hand-made dárkem pro kamarádku, mamku, ale i pro blízké muže, kteří speciálně kávovým zajisté nepohrdnou. Složení je tak čisté a výživné, že důkladně pečuje i o citlivé a zimou vysušené dětské rty.

Abych nezapomněla, v roce 2018 vám přeju spoustu krásných zážitků při domácím tvoření, a k tomu štěstí a zdravé tělo i ducha!

 

Může se Ti také líbit