Kosmetika

Funkční deodorant bez chemie

zveřejnila

Přírodní deodoranty nebo deodoranty vůbec pro mě dlouho byly oříškem. Buď nefungovaly podle mých představ nebo byly předražené nebo se po jejich použití zbláznila moje kůže v podpaží. Antiperspiranty plné hliníkových solí, parabenů a dalších „úžasných“ chemických látek jsem naštěstí už dávno opustila, a to ze dvou hlavních důvodů: o škodlivosti hliníkových solí už víme – průzkumy ukazují na možnou spojitost mezi používáním antiperspirantů s aluminiem a vznikem rakoviny prsu. Dalším důvodem je, že zabraňováním pocení bojujeme proti vlastnímu tělu a jeho přirozeným očistným procesům. S potem z těla odchází toxiny a pokud tomu zabráníme, zůstávají v nás, a to přece nechceme… Účelem deodorantu je eliminovat nelibou vůni vznikající rozkládáním bakterií (pot sám o sobě nesmrdí), ale přírodní deodorant nemá v úmyslu tělu zakazovat přirozenou očistu v podobě pocení. Pár deodorantů jsem už umíchala, abych se nakonec přesvědčila o tom, že „proč dělat věci složitě, když to jde jednoduše“ je v případě tohohle ultra jednoduchého návodu zlatým pravidlem. Navíc vás to bude stát pár kaček, protože z velkých balení kokosového oleje a rostlinných másel (které máte určitě permanentně nasyslené doma stejně jako jápoužijete jen malé množství a jedlá soda se škrobem vám rodinný rozpočet nezruinují.

Čas přípravy

  • 20 min

Co budete potřebovat

Stejně jako u tělového másla odměřuji jednotlivé suroviny poměrově, žádné přesné vážení a měření není potřeba, stačí šikovná lžíce nebo odměrka.

Moje odměřování: 1 díl = 5 ml odměrka, tedy výsledkem mi bude 50 ml deodorantu.

  • 3 díly kokosového oleje
  • 1 díl kakaového másla
  • 1 díl bambuckého másla
  • 2 díly jedlé sody
  • 3 díly kukuřičného škrobu
  • 10 kapek oblíbeného éterického oleje
  • Pár kapek vitamínu E
  • Menší a větší kastrůlek na vodní lázeň, odměrku, lžičku (na důkladné promíchání suchých surovin), dózu/skleničku na uložení hotového deodorantu

Postup

Krok I.

Pro přípravu používejte všechny nádoby a nástroje čisté (pomůže propaření vroucí vodou, líh/vodka, extrakt z grepového jádra…).

Ve vodní lázni rozpusťte olej a másla (pokud budete deodorant ukládat např. do skleněné dózy, rozpouštět tuky můžete rovnou v ní, ušetříte si tak práci s úklidem 🙂 ) a mezitím si vedle smíchejte jedlou sodu se škrobem, eliminujte hrudky, ať vám vznikne dokonale sypká hladká směs.

Při posledním vaření jsem s hrůzou zjistila, že mám málo kakaového másla (což se mi obvykle nestává), tak jsem použila pouze kokosový olej a bambucké máslo a výsledek byl také fajn.

Krok II.

Rozpuštěné tuky stáhněte z ohně, nechte trošku vychladnout a přidejte 10-15 kapek éterického oleje a pár kapek vitamínu E. Postupně vmíchejte sypkou složku, až do konzistence pasty.

Krok III.

Deodorant přendejte do čisté nádoby a nechte vychladit, ať ztuhne do požadované konzistence, a máte hotovo!

Moje tipy a zkušenosti s přípravou a používáním

  • Pro zimní období, kdy pokožku nevystavuji slunci, jsem si k ovonění deodorantu vybrala pomerančový éterický olej pro jeho sladkou a povzbuzující vůni. Ale pomeranč (a jakýkoliv jiný citrusový EO) zvyšuje fotosensibilitu pokožky, není tedy vhodný pro letní péči. Umím si dobře představit i levanduli, mátu, šalvěj, které nejen příjemně voní, ale také pomáhají bojovat proti bakteriím. Přidat můžete i pár kapek tea-tree olejíčku (dávkování nepřehánějte pokud jste „hrdými“ majitelkami citlivé pokožky stejně jako já).
  • Pár kapek vitaminu E přidávám do svých pečujících výrobků celkem často – jako silný antioxidant pokožku regeneruje a zklidňuje a částečně působí i jako konzervant.
  • Většina návodů na přírodní deodorant se zakládá pouze na kokosovém oleji, tak jsem po mnoha předchozích pokusech s výsledky nevalné kvality přidala i trochu bambuckého a kakaového másla. Kokosový olej je známý pro své antiseptické účinky, ale deodorant pouze s kokosovým olejem mi na aplikaci nebyl úplně příjemný. Troška bambuckého másla dodá na jemnosti, pokožku navíc zvláčňuje, a kakaové máslo zvlhčuje, je plné vitaminu E a navíc se mi zdá, že je deodorant díky němu pevnější.
  • Poměr jedlé sody a škrobu se v návodech různí. Uvádí se, že soda může podpaží dráždit. I já mám pocit, že při větším množství sody mě deodorant mírně štípal, ale mě štípe kde co. Pro klidnější (chladnější) období používám uvedený poměr, v krušnějších dnech dávám stejně sody jako škrobu. Jedlá soda likviduje zápach způsobený rozkládajícími se bakteriemi, škrob odvádí vlhkost. Poměr si můžete upravit, jak potřebujete.
  • Takhle připravený deodorant ukládám do dózičky a nabírám špachtlí nebo z lenosti prstem (o čistotě rukou se zmiňovat asi nemusím 🙂 ) Do letní verze, kdy úplně nepotřebujeme mít místo deodorantu rozteklou kaši (kokosový olej taje při letních teplotách celkem rychle), přidávám 2 díly včelího vosku a pak si můžu vlažný ještě tekutý deodorant nalít do šroubovacího obalu a po ztuhnutí funguje jako jakékoliv drogerkové tuhé patladlo.
  • Nenechte se odradit prvními dny nebo týdny zklamání. Pokožka si musí navyknout a začít znovu fungovat přirozeným způsobem po létech trápení chemickými koktejly. Ze začátku se vám může zdát, že přírodní deodorant nefunguje, ale vydržte… pak budete nadšení příjemným pocitem, bez nepříjemného zápachu (óóó kéž by se více cestovatelů pražským MHD staralo o stav svého podpaží) a se zdravou a jemnou pokožkou.
  • Během dne je třeba deodorant nanášet opakovaně (za mě cca 2x – 3x, v době intenzivnějšího pocení i vícekrát – ostatně tak jsem byla nucená praktikovat i při používá tzv. „24hod. antiperspirantech“), přeci jen se jedná o přírodní deodorant, který má „pouze“ zabránit nepříjemnému zápachu a účinek netrvá věčně. Mě to ale vůbec nevadí, naopak, dávám si během dne hýčkací pauzu a užívám si čerstvou vůni při každé nové aplikaci.
  • Oblečení s přírodním deodorantem netrpí, pokud se na tričku objeví poprašek ze sody nebo škrobu, vypere se úplně v pohodě. Žluté nebo bílé skvrny a podobné hity, které se mi často stávaly při použití chemických deodorantů, se s tímhle přírodním rozhodně nekonají.

Tak se pusťte do vaření a hodně štěstí a užitku 🙂

 

Může se Ti také líbit